Střekov

DALŠÍ JMÉNA
Schreckenstein
 Střekov
STÁT
Česká republika
ZEMĚ
Čechy
KRAJ
Ústecký
OKRES
Ústí nad Labem
ZOBRAZIT NA MAPĚ
50°38’22.888″N, 14°3’4.045″E
STAV
Jeden z nejlépe dochovaných hradů na severu Čech se rozkládá na temeni mohutné znělcové skály, vysoko nad tokem řeky Labe u Ústí nad Labem.
HISTORIE
Vystavěn krátce před rokem 1319 Pešíkem z Veitmile z pověření krále Jana Lucemburského, nikdy nebyl dobyt, hradní jádro od 17. století postupně chátralo, na rozdíl od hospodářského předhradí, které je využíváno dosud.
POPIS
Hrad se sestával ze čtyř částí: na zcela zničený hospodářský dvůr v sedle pod hradní skálou navazují dochované hospodářské a provozní stavby, za věžovitou branou na skalní terase se pak rozkládá předhradí, odkud je možno vystoupat po schodišti do prvního hradního jádra, jemuž dnes vévodí bergfritová věž, za příkopem na výše položené skále se pak rozkládá čtvrtá část hradu s torzem mohutného zdiva, považovaná někdy za samostatné hradní jádro.
PŘÍSTUP
Turisticky značený, vstup placený, výchozím bodem silnice vedoucí z Ústí nad Labem podél řeky Labe směrem na Litoměřice
ODKAZY
Oficiální stránky hradu: www.hradstrekov.cz
Stavební historie hradu na: ceskestredohori.cz
Historie a popis hradu na: www.castles.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>