Šebín

DALŠÍ JMÉNA
Libušín
 Šebín
STÁT
Česká republika
ZEMĚ
Čechy
KRAJ
Ústecký
OKRES
Litoměřice
ZOBRAZIT NA MAPĚ
50°23’13.336″N, 13°59’10.240″E
STAV
Terénní stopy opevněného středověkého sídla na pomezí hradu a tvrze ze 14. století na nevýrazné zalesněné ostrožně nad pravým břehem řeky Ohře u obce Levousy.
HISTORIE
Dle Augusta Sedláčka mohl být tento hrad založen již ve druhé polovině 13. století, bezpečně ho však prameny uvádí až k roku 1362, zaniká někdy po roce 1415 v důsledku připojení k panství Zajíců z Házmburka nebo o něco později za husitských válek.
POPIS
Patrně pouze Jednodílný hrad na krátké ostrožně je od přilehlého terénu (areál hradiště u Levous) oddělen dosud dobře viditelným šíjovým příkopem, ve srázu v závěru ostrožny je patrný narušený úsek obvodového zdiva, snad pozůstatek bašty.
PŘÍSTUP
Volně přístupný, turisticky neznačený, výchozím bodem je obec Levousy, odkud se vydáte vzhůru na cestu vedoucí mezi chatkami nad pravým břehem řeky Ohře.
ODKAZY
Historie a popis hradu na: Ceskestredohori.cz
Historie a popis hradu na: Hrady.cz
Historie a popis hradu na: Wikipedia.org
Hradiště Levousy: Stredovek.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>