Košťálov (u Třebenic)

DALŠÍ JMÉNA
Košťál
Kostial Berg
 Košťálov
STÁT
Česká republika
ZEMĚ
Čechy
KRAJ
Ústecký
OKRES
Litoměřice
ZOBRAZIT NA MAPĚ
50°29’26.033″N, 13°59’7.142″E
STAV
zřícenina hradu s věžovitým palácem na vrcholu 481 m vysokého sopečného kužele, který se mohutně vypíná nad městečkem Třebenice v Českém středohoří.
HISTORIE
Počátky hradu se zatím nepodařilo blíže objasnit, poprvé se připomíná roku 1372, opuštěn byl pro svou obtížně přístupnou polohu v polovině 16. století za Kaplířů ze Sulevic.
POPIS
Jádro hradu na nejvýše položeném místě zaujímal původně několikapatrový věžovitý palác, za příkopem V níže položeném předhradí se z původních hospodářských, provozních i obytných budov nedochovalo téměř nic.
PŘÍSTUP
Volně přístupný, turisticky značený, nástupním bodem je sedlo pod hradem s turistickým rozcestníkem, kde se scházejí značené turistické a cykloturistické trasy vedoucí od Třebenic, Vchynic, Sutomi a Borče, stejně jako lesní silnička přicházející od stejnojmenné obce Košťálov.
ODKAZY
Podrobný popis hradu včetně pohledových rekonstrukcí: www.castles.cz
Historie a popis hradu www.hrady-ceskeho-stredohori.cz
Popis hradu na vcervinka.superhosting.cz
Historie a popis hradu na: www.ceskestredohori.cz
Popis hradu carnold.webzdarma.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>